Erken tedavi ile gözünüzün ömrü uzasın

Diyabet (şeker hastalığı), küçük damar hastalığıdır. Böbrekler, kalp, cilt ve sinirleri de olumsuz etkileyen diyabetin göz komplikasyonları en önemli problemlerden biridir.
Bu haber 2013-07-16 10:09:37 eklenmiş ve 386 kez görüntülenmiştir.

Şeker hastalığı retinanın küçük damarları tıkayarak beslenmesini engeller. Diyabetik retinopati denilen bu durum eğer zamanında müdahale edilmezse retinada yaygın hasara ve körlüğe kadar gidebilir. Dünyada 50 yaşın altındaki kişilerde bir numaralı körlük nedeni olan diyabetik retinopati tedavisinde erken dönemde gelen hastalara uygulanan lazer tedavisiyle gözün ömrü uzayabiliyor.

 

BİR NUMARALI KÖRLÜK NEDENİ

Şeker hastalığı, dünyada 50 yaşın altındaki aktif olarak çalışan kişilerde 1 numaralı körlük nedeni. Büyük iş gücü kaybına da neden oluyor. Bu durum da beraberinde “Diyabet göz sağlığını nasıl etkiler? Şeker hastaları hangi sıklıkla göz hekimine gitmeli?” gibi birçok soruyu gündeme getiriyor.

 

ŞEKER HASTALIĞI GÖZÜ NASIL ETKİLER?

Küçük damar hastalığı olan diyabet, retinanın kılcal damarlarını tıkayarak beslenmesini engeller. Diyabetik retinopati denilen bu durum eğer zamanında müdahale edilmezse retinanın tamamen kaybına ve körlüğe kadar ilerleyebilir. Ancak hastalık birdenbire kötü hale gelmez. Erkenden başlar ama gözdeki hasarı yavaş yavaş oluşur. Önce retinada tıkanmalar ve ödem alanları oluşur. Noktasal kanamalar ve yine damarlarda noktasal balonlaşmalar meydana gelir. Hastanın bu dönemde hiçbir yakınması olmaz. Oysa tedaviye bu dönemde başlanmalıdır. Daha sonra bunlar birbiriyle buluşarak daha büyük alanları tutar. Beslenmeyen alanlardan salgılanan bazı faktörler retinada yeni ve anormal küçük damarların gelişmesine yol açar. Normal retina damarından farklı olan bu küçük damarlar çok kolay kanama eğilimindedir. Göz içerisindeki tekrarlayan bu kanamalar, retina yüzeyinde zarların gelişmesi, retinanın yerinden ayrılması gibi birçok sorunu da beraberinde getirir.

 

GÖRME AZALIR

Dünyagöz Maltepe’den Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, diyabetik retinopatinin erken, orta ve ileri dönemlerde görmeyi değişik derecede etkilediğini ifade ederek, “Ama özellikle makula (görme merkezi) yani sarı nokta bölgesi tutulmuşsa görme azalır. Hastaların yakın görmeleri bozulur. Bazı hastalarda görme yüzde 5 oranında azalırken, bazı hastalarda bu oran yüzde 90’ı bulabilir” diye konuştu.

 

ERKEN TANI İLE HASTALIĞIN HIZI YAVAŞLIYOR

Diyabetik retinopati tedavisinin başarısında hastalığın aşamasının önemli rol oynadığını vurgulayan Uzunoğlu, şöyle konuştu: “Erken dönemde gelen hastalara uygulanacak lazer tedavisi sayesinde görme kaybı yüzde 80-90 oranında önlenebilmektedir. Geç kalındığında 1-2 yıl içinde körlük meydana gelebilir. Tedaviyle amaçlanan görme kaybını engellemektir, görmeyi o anki durumuyla koruyabilmektir. Sonuçta diyabet kronik bir hastalıktır. Şeker hastalığını kökünden söküp atmak mümkün değildir. O nedenle gözdeki hastalık da ilerleyecektir. Hastanın sık sık görülmesi ve tedavinin sürdürülmesi çok önemlidir.”

 

GÖZ KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, çoğu şeker hastasının göz kontrollerini ihmal ettiğini, oysa diyabette göz kontrollerinin öneminin büyük olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere, hastalar körlük tehlikesi konusunda bilgilendirilmiş bile olsa, şikayetleri olmadığı için retina muayenelerini aksatmaktadırlar. Oysa diyabette erken tanı ve tedavinin önemi çok büyüktür. Özellikle hastalığın beşinci yılından itibaren her diyabet hastası altı ayda bir göz hekimine gitmeli ve göz dibine baktırmalıdır. Diyabetik retinopati teşhisi konulan bir kişide ise takip muayenelerinin sıklığı hastalığın şiddetine göre değişir. Hastaların 3 ay aralıklarla kontrol edilmesi, oluşan bozuklukların yerleşmesini önleyebilir ve geri dönülmez noktaya gelmeden müdahale edilmesini sağlayabilir.”

Etiketler : füsun ununoğlu diyabet göz sağlığı körlük

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :    
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Göz Sağlığı haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Günün Sağlik Tavsiyesi


E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
 

Anket
Devamlı kullandığınız ilaç var mı?
Evet
Hayır
Bazen

Gıda Zehirlenmelerinden Korunmanın İpuçları

Hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi özellikle besinler yoluyla bula...

Hamilelik lekelerine maydonoz suyu

Tıpta malasma olarak tanımlanan hamilelik lekesi genellikle yüz bölgesinde oluşuyor....

10 Adımda Çürüksüz Dişler

İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve k...

Sağlık haber
Dikkat: Sag-lik.net'de yer alan makale ve bültenler bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi niteliğinde kullanılamaz.
sağlık haber, sağlık haberleri
sağlık bilgileri, sağlık platformu
© Copyright 2013 Sag-lik.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Linkler 3
Kilo Verme
Kardiyoloji
Ağız ve Diş Sağlığı
Kanser
Linkler 2
Diyetler
Sağlıklı Yaşam
Ruhsal Sağlık
Diyabet
Linkler 1
Ortopedi
Fizik Tedavi
Bitkisel Sağlık
Göz Sağlığı
Diğer
Diş Beyazlatma
Yozgat Haber
Kulak Burun Boğaz
Siteler
Aydın Güzelhisar